
Un expert israelian explică negocierile nucleare cu Iranul | AO NEWS
SUA și alte puteri mondiale s-au întors la Viena pentru mai multe negocieri asupra programului nuclear al Iranului. Discuțiile au reînceput la Viena pe 4 august, dar unul dintre negociatorii șefi din SUA a spus că „așteptările lui sunt minime”. Aceste discuții urmează eșecului negocierilor anterioare de la Doha, Qatar.
Iranul a reafirmat condiția prealabilă pentru un acord, anume ca SUA să elimine Corpul Gărzii Revoluției Iraniene de pe lista organizațiilor teroriste, ceea ce este de neacceptat pentru partea americană.
Reluarea discuțiilor vine după ce un oficial iranian de rang înalt a declarat luna trecută că vor face ceea ce vor cu privire la o bomba nucleară, ceea ce a pus pe jar comunitatea internațională în special, U.E. Iranul este acum la un singur pas de îmbogățirea uraniului de calitate pentru arme.
Expertul israelian, profesorul Efraim Inbar de la Institutul de Strategie și Securitate de la Ierusalim, a declarat pentru CBN că puterea și forța sunt limba vorbită în Orientul Mijlociu.
„Diplomația are limitele ei. Prin urmare, ceea ce rămâne este doar folosirea forței brute. În Orientul Mijlociu, acest lucru face parte integrantă din regulile jocului”, a concluzionat Inbar.
Știre prezentată în cadrul ediției din 16 august 2022 a grupajului informativ AO NEWS.
Click pentru alte știri și reportaje creștine: https://alfaomega.tv/stiri Urmărește acum cele mai noi știri și reportaje creștine accesând pagina noastră de facebook: @StirileAlfaOmega! https://facebook.com/StirileAlfaOmega